26 Ekim 2010 Salı

Sobe sobe sobe

Bizin Nurturia'da ( yaa bizim o işte:)) almış bir kitap sobesi furyası gidiyor. E ana kız kitap sever katılalım dedik bu kervana.

1. Boncuğunuza kitap seçerken en çok önem verdiğiniz kriterler neler?


Azra daha doğmamıştı ben kitap almaya başladığımda. İlk olarak ve hala da öyle renkli, sağlam, parlak,yani janjanlı olmalı. Mümkünse şu an için resmi yazından çok olacak. Resimler büyük ve renkli olacak.

2. Bir kitabın kapak tasarımı sizi cezbeder mi?

Nasıl etmesin ki? Azra bile içine falan bakmadan kapağına göre karar veriyor hangi kitabı istediğine.

3. Çocuk kitaplarının didaktik yaklaşımlarını nasıl buluyorsunuz? (Kolay buluyorum felan diyen olursa-ki ben olsam derdim ya neyse- mızıkçı yazacam)

Yine benden gidiyoruz gibi ama didaktik kitapları ben sevmiyorum ki kızım sevsin.Hele Azra daha 21 aylıkken hiç ama hiç gerek yok onun için.O baksın kitabına konuşsun kendi kendine isterse okutsun(bir cümle anca okuyoruz kendisi devam ediyor resimlere bakarak) henüz daha fazlasına gerek yok.

4. Çocuk kitaplarındaki resimler nasıl olmalı sizce? Hikayesini beğendiğiniz bir kitabı ilüstrasyonlarından dolayı almamazlık ediyor musunuz veya tam tersi oluyor mu? Hikayesi uyduruk olan bir kitabı grafiklerine aşık olarak aldığınız oldu mu? Grafiklerde aradığınız temel özellikler var mı? Varsa nedir?


Bu kötü mü bilmiyorum ama şuan için pekde hikayeye bakmıyorum.Çünkü Azra okutmuyor hikayeyi, ancak başlatmam izin veriyor sonra resimlerden devaaam.Bu yüzden bizim için görsellik çok önemli.Resmi çok olsun derken bu tvde çıkan ne olduğu belli olmayan insan benzeri yada hayvan benzeri şeyler olmasın tabi.Anlasın ne olduğunu( bazen bakıyorum ben anlamıyorum bu ne ki çocuğa anlatayım).

5. Çocuğunuzun şu anda en çok sevdiği 3 kitap hangileri? Bu kitapların bir ortak yönü var mı?


Nasıl elenir bilemedim ama 3 tane seçeyim:)Sanırım hemen hergece eline alıp maşaal maşaal dediği için ilk sırayı bu hak ediyor(Aslında bunda çokta resim yok ama olanlar gerçekten hoşuna gidiyor) 
Kırmızı Başlıklı KızKendiside bir kırmızı başlıklı kız olduğu için bu kaitabını hala çok seviyor. Kurtun ortaya çıkması cezbediyor bizimkine , her seferinde aynı heyecanla: kuuuurt:)

.Hayvanlı kitaplara bayılıyor.Buda en sevdiklerinden.


6. Bir çocuk kitabı yazsanız hangi temayı işlemeyi düşünürdünüz, ya da temasız öylesine bir masal mı
uydururdunuz?

Konusu olmazdı herhalde.Uçan atlar, tınkerbeller, afacan bebeler olurdu. Ha belki hepsi resimle anlatılırdı.

Bu hikayede burda biteeeer.Çünkü Azra bebe daha fazla izin vermez.Aslında daha çok yazasım var ya bi dahakine kısmet.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder